Mobil Elektronik | Kurumsal

Telsiz Sistemlerinin Genel Çalışma Prensipleri

Anasayfa / Blog / Telsiz Sistemlerinin Genel Çalışma Prensipleri
Paylaş

Elektromanyetik dalgalar yardımı ile ses, resim ve benzeri bilgiler bir noktadan diğer bir noktaya aktarılma özelliğine sahiptir.

Telsiz cihazları kara, hava ve deniz üzerinde kullanılabilirler. Kullanım amaçlarına göre üretilen telsiz cihaz ve sistemleri bu anlamda birbirlerinden farklı özellikler gösterirler.

Telsizler; cihazlara göre araç, el ve sabit telsiz cihazları olarak farklı gruplara ayrılırlar. Telsiz cihazlarının kullanılacağı arazinin şekli ve mesafesi telsiz cihazı alırken dikkat edilmesi gereken hususların başında yer almaktadır.

Telsiz cihazları kendi içlerinde pek çok farklı parçadan oluşur. Anten kablosu, anten, beslenme ünitesi ve mikrofon bu parçalardan bazılarıdır. Alıcı bölüm, verici bölüm, kontrol bölümü, ses çıkış katı, sentezör, ara frekans bölümü, çıkış ya da güç katı telsiz cihazının temel bölümleri arasında yer almaktadır.

 Telsiz cihazlarının genel olarak çalışma frekanslarının belirlenmesinde kullanılan teknik süreçler, bant genişlikleri ve modülasyon tipleri bakımından birbirlerinden farklı özellikler gösterirler. Bir telsiz haberleşmesi sağlamak için her şeyden önce teknik özellikleri bakımından birbirinin aynı olan ve aynı frekanslarda çalışan en az iki telsiz cihazının varlığı gerekmektedir.

Haberleşmenin oluşabilmesi için gönderme yapan cihazdan çıkarak anten ve kablo aracılığı ile boşluğa yayılan elektromanyetik dalgalar, dinleme yapana yine aynı teknik aksamlar sayesinde ulaşması ile gerçekleşir.

© 2023 Mobil Elektronik


Yükleniyor..